Türkiyenin En Gözde Sohbet Odaları

Wep Master Seo Taktikleri

KISA ZAMAN`DA BOL ZİYARETCİ CEKME

Öncelikle Web Dünyasına hoşgeldiniz.
Bir çoğumuzun hedefi nedir? İyi , popüler ve yararlı bir site sahibi olmak. Peki dünyada milyonlarca site arasından nasıl sıyrılacağız ve popüler hale getireceğiz?
Evet başlamadan bu soruya yanıt bulmanız gerekir. Sizi milyonlarca siteden sıyıracak ilk önerim açacağınız sitenin dalında tek olması. İlk yapılan herşey tutar buna emin olabilirsiniz. He peki böyle sağlam bir projemiz yok diyorsanız açacağınız sitenin domaini işleyeceğiniz konuyla uyumla olmalı. Çünkü google de aradığınız kelimede öncelik yakın domainlerde olacaktır. Tabi seo farkı bunu etkiler ama büyük ihtimalle bu kelimeye yakın domainler önde olacaktır. Domain konusunda sabırlı olun. İyi bir domain elde etmeden işe başlamak hızını düşürecektir.

Bir başka önerim içerikle alakalı. Sitenizin içeriği güncel olmalı. Biraz açalım isterseniz. Bugün 50 paylaşım yaptıktan sonra ertesi gün hiç ekleme yapmıyorsanız sitenizin google daki popülerliği etkilenecektir. Google ‘ın bir robot kendi algoritmasına sahip bir mekanizma olduğunu asla unutmayın. Doğru çözümler her zaman google veya diğer arama motorlarında başarılı olmanızı sağlayacaktır. İçerik eklerken olabildiğinde her gün aynı sayıya ulaşmayı çalışın ve siteyi sürekli güncel tutun. Paylaşacağınız konuları mutlaka kendiniz yazmaya veya kendiniz derlemeye çalışın.

Çok yoğun konulara yönelmeyin.
Evet arkadaşlar herkezde genel bir kanı var. Web kullanıcıları çok fazla film indiriyor film sitesi açmak gerekir. Şöyle sorayım ozaman. Binlerce film sitesi arasında sizin başlangıçta şansınız nedir? Çok iyi bir site yapmış dahi olsanız harcayacağınız zamanı başka dallara harcarsanız çok daha popüler site kazanmış olacaksınız. Arama motorlarında aklınıza hiç gelmeyecek kelimelerin günde binlerce kez arandığını unutmayın. Eğer milyonlarca site içerisinden çabuk sıyrılmak istiyorsanız mutlaka daha az işlenmiş tarzlara yönelin.

Tabiki link kazanmak
Link kazanmak arama motorlarındaki prestijinizi ve kuşkusuz direk hitini arttıracaktır. Tabiki doğru yerden doğru linki edinmek gerektiğini sakın unutmayın. Gelişi güzel edindiğiniz backlinklerin size aksine zararlı olacağını unutmayın. Bunun terazisini nasıl dengeleyeceğiniz diyorsanız sitemizde sayısız makalelere göz atın mutlaka aradığınız engin bilgilere sahip olacaksınız. Size başlamadan pr kazanmanız ve hitinizi arttırmanız için bir kaç site önereyim. tusul.com , yazarkafe.com oyyla.com gibi sitelere içeriğinizi eklerseniz ve sabırla güncel şekilde sitenize paylaşımda bulunabilirseniz zamanla ne kadar çabuk aradan sıyrıldığınızı göreceksiniz.

Araştırmacı olmak
Kesinlikle yöneldiğiniz konuda araştırma yapıp en doğru ve geniş bilgiyi sunmaya çalışın. Özellikle teknik konularda çok fazla bilgi sahibi değilseniz mutlaka webmaster forumlarını ve gelişmeleri takip edin. Ufak detayların sizi üniversite sınavında olduğu gibi yüzlerce basamak hatta binlerce basamak yukarı taşıyacağını unutmayın. Sitenizdeki ufak bir hata size çok pahalıya malolabilir. Bu yüzden teknik her konuyu araştırın ve uzmanlardan yardım isteyin. Yapılabilecek her güzel ve doğru işlemi yaparak sitenizi geliştirmeye çalışın. Teknik sitenin içeriği kadar önemli ve değerlidir. eğer maddi gücünüz varsa mutlaka gerçek bir seo danışmanı ile çalışın.

Doğru insanlarla çalışmak
Galiba en önemli konulardan biride doğru hizmeti alabilmek için doğru insanlarla çalışmaktır. Alacağınız host firması çalışacağınız teknik ekip ve yönetici kadrosu doğruseçilmezse ileride yaptığınız herşeyi kaybedebilirsiniz. Çalışacağınız insanları mutlaka referans ile seçin. daha önce yaptığı işlere diğer insanlarla iletişimine dikkat edin. Host konusunda acele etmeyin. Ucuz alacağım diye güvenilir olmayan firmalarla çalışırsanız ileride popüler olma durumunda bilgilerinizin çalındığını veya hesabınızın domaininiz aniden elden gittiğini görebilirsiniz. Web dünyasında çok fazla fırsatçı olduğunu sakın unutmayın. Bu konularda webmaster forumlarından sürekli fikir alın.

Website Dengesi ve Kesin Başarı
Aslında yazılabilecek anlatılabilecek yüzlerce sayfalık konu var ancak size şimdilik kısaca bazı başlıklarla bazı konuları anlatmak istedim. Site konusunda seos , teknik ve görsel durum , ziyaretçi kaynakları , doğru link tercihleri , güncel ve özgün paylaşımlar gibi konularda belli bir denge sağlar hepsini bir arada götürürseniz mutlaka başarılı olacaksınız. İnternet dünyası bir milli piyango bileti değildir. Emek verilerek doğru yapılan her iş başarıya ulaşır. Belkide Web dünyasını en çok cazip kılan özelliği budur. Emek çalmayıp emek verin sabırlı olun.

Umarım yazdığım yazı yeni başlayacak bir kaç arkadaşımızlara bazı konularda ışık tutar ve daha az zaman harcayarak daha yararlı siteler oluştururlar. Sabırla bu yazıyı okuyan bütün herkeze teşekkür ederim.

SEO  UYGULAMASI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Sitenizin google aramalarında arzu edilen ön sıralara çıkmasını diliyorsanız, sitenizin SEO gücünü artıracak aşağıdaki tebbirleri uygulamanızı öneririm.

1. Stratejik anahtar kelimeler(keyword) seçin.

2. Stratejik anahtar kelimelere web sitenizin önemli kısımlarına yerleştirin.

3. web sitesinize anahtar kelimeleriyle ilintili bol miktarda HTML sayfası şeklinde içerik oluşturun.

4. Görsel (image) site haritası linklerinden kaçının. Çünkü arama motorları bu tür linkleri takip edemez. Bunun yerine HTML hiperlinkleri tercih edin.

5. Frame (çerçeve) sayfa yapılarından kaçının. Çünkü arama motorları bu frame sayfa yapılarını takip edemezler.

6. Dinamik sayfa yapılarından kaçının. Şayet web siteniz CGI veya database-delivery şeklinde oluşturulmuşsa bu durumda bazı arama motorları tarafından indekslemesinin imkanının kalktığı tecrübe edilmiştir. Mümkünse statik yani durağan yapıdaki sayfa kurulumunu tercih edin. URL adreslerinde ingilizce karakterler haricinde kelimeler kullanmayın. URL adreslerinizin permalinki yazı şeklinde olsun. Yazılar arasında kullandığınız semboller arama motorları tarafından hiç sevilmez. Bunun yüzünden tüm adres permalinki değerlendirme dışı kalır.

7. Yazılarınıza Meta Tag yani meta etiketler eklemeyi alışkanlık haline getirin. (aynı şey resim ve videolar için de geçerlidir)

8. Başka sitelere link vermekten ve link almaktan çekinmeyin .Bunu yaparken çapraz linkleşme metodunu kullanın. Yani A, B, C adında üç değişik site birbiriyle linkleşecekse A dan B ye; B den C ye; C den A ya olacak şekilde link verin. İki sitenin birbirine karşılıklı link vermesi arama motorları tarafından anlaşmalı link değişimi olarak değerlendirilir ve değerlendirme dışı bırakılır.

9. Site indeksinizi ve site haritanızı HTML formatında hazırlayın. HTML formatı google örümceklerinin en sevdiği formattır.

10. Sitenizi arama motorlarına ister el yordamıyla isterse paralı programlarla kaydettirin. ama bunu yaparken aynı arama motoruna defalarca kayıt etmekten imtina edin. Çünkü bu durumda SEO gücünüzü artırmaktan ziyade spam site olarak algılanmanıza sebep olacaktır.

11. Yayına geçtikten en az 5-6 ay sonra DMOZ, Yahoo gibi belli başlı web directory lerine sitenizi kayıt için başvurun. Bunun yanında sitenizin konusuyla alakalı niche tabir edilen küçük direktory’lere başvurmayı da ihmal etmeyin.

12. Otomatik yönlendirme, IP yönlendirme, meta-refresh, otomatik başvuru programları kullanımı, Cloak edilmiş sayfalar gibi hileli metodlara fazla bulaşmayın. Google sizi yakalarsa hazin sonunuz kaçınılmaz olur.

13. Sabırlı olmayı huy edinin. Web aleminde başarılar bir gecede gelmez. Çoğu kendini ispatlamış site en az 1-2 yıllık çabaların sonucunda bulundukları yerlere varmışlardır. Eğer yeterli sabır alametlerini taşımıyorsanız webmaster işlerine bulaşmayın. Sevdiklerinizle zaman geçirin, kız arkadaş edinin, şiir yazın bulmaca çözün ama site sahibi olmayın.

14. Şayet internette ciddi bir ticari hamle yapmayı düşünüyorsanız bu içle amatörce uğraşmak yerine kurumsal SEO çözümleri sunan firmalara SEO optimizasyonu işlerinizi havale edin.

15. Heading yani Sayfa başlıklarının formatını h1, h2 şeklinde tercih edin. Arama motorları H1 den başlayarak H6 ya kadar önem derecesi verirler. Yani H1 H2 başlıklarını daha fazla dikkate alırlar.

16. Sİtenizde önemli gördüğünüz yerlerde bold yani siyah harf kullanın.

17. Resimlerin hemen altına kısa açıklamalar yapın. Resimlerin ayrıca kayıt isimlerini de resmin konusuyla alakalı bir biçimde seçin. Unutmayın ki google amca görsel aramaları da resimlerin kayıt isimlerine göre oluşturuyor.

18. Sİtenizi LYNX ağ tarayıcısını(web browserini) kullanarak değerlendirmeye tutun. LYNX browseri explorer gibi bir ağ tarayıcısıdır. Ancak LYNX, Internet explorer, firefox, safari gibi tarayıcılardan farklı olarak dinamik sayfaları ve resimleri değerlendirmeye almaz. Yani diğer bir deyişle google botları sitenizi nasıl görüyorsa size de sitenizi öyle gösterir.

19. Sitenizde oluşturduğunuz içeriği digg.com, technorati, mixx.com gibi social bookmark sitelerine kaydettirin. ayrıca wordpress sistemi kullanıyorsanız feedburner pluginini mutlaka indirip aktive edin. Link referral tipi kaliteli toplistlere sitenizi kaydettirin. Siteniz ne kadar çok yerde arama motorlarının karşısına çıkarsa, arama motorlarının gözünde o kadar çok trustrank dediğimiz güvenilirlik olayını kazanır

20. Sitenizin meta discription ve meta Title kısımlarını asla boş bırakmayın. Buradaki boşluklar arama motorları tarafından özensiz hazırlanmış site olarak değerlendirilebilir ve sitenizin Trust rankı düşebilir.

Bu yukarıda saydıklarım sitenizin özellikle Google SEO sunu iyi duruma getirecektir.

BLOG YAZARİ: GÖKBEL

Paylaşimi için tesekkürler.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet

Mobil akıllı telefonlarınız için geliştirilmiş olan sohbet uygulamamızı indirerek, dilediğiniz her yerden mobil sohbet odalarımıza bağlantı sağlayarak sohbet etmeye başlayın.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden